Pazartesi

Dikey yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 122, 123, 124, 125 ve 126 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

Dikey yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 122, 123, 124, 125 ve 126 cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
OSMANLILARDA PARA VE YAT HAREKETLERİ
Osmanlılarda, darphanede yapılıp piyasaya sürülen paralara sikke adı verilirdi. Bunların gümüşten olanına, akçe, altından olanına is sikke-i hasene veya kırmızı deniliyordu. Piyasalarda akçe, guruş, altun gibi madeni paralar kullanılırdı.
Osmanlılarda  1580’lerde sonra  büyü bir  enşasyon   yaşanmıştır.   
Sayfa 122
Sayfa 123
Sayfa 124
Sayfa 125
Sayfa 126
 ____________________________________________________________
1580’de Osmanlı parası büyük bir değer kaybına uğradı ve ilk para ayarlaması yapıldı.
Osmanlı Devleti'nde paranın değer kaybetmesinde; hızlı nüfus artışı, Amerikan gümüşünün Avrupa'ya akması, ticaret yollarının değişmesi gibi sebepler etkili olmuştur.
Abdülmecit zamanında ilk kez “kaime adıyla kağıt para çıkarıldı (1839). 1844 yılında yeni bir düzenlemeyle İstanbul'daki devlet darphanesi para basma konusunda tek yetkili kılındı. 20 guruş değerinde mecidiye adıyla yeni bir para çıkarıldı. 100 guruş, bir Osmanlı lirası olarak belirlendi ve temel para birimleri guruş ve mecidiye oldu.

TÜKETİM
Klasi dönemd Osmanlı   toplumunu büyü bölümü   sad bi yaşantı sürdürmüştür. Toplumun üst grupları ise daha geniş imkanlara sahip olmuştur.
yüzyılda toplumda tüketim eğilimi değişti. Lüks Avrupa malları büyük ilgi gördü. Avrupa malı kullanmak adeta bir üstünlük olarak değerlendirildi. Bu şartlar altında toplumun her kesimi asgari hayat standartlarını yakalama ihtiyacı hissetti.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner