Pazar

Evren yayınları 6.sınıf türkçe çalışma kitabı sayfa 87, 88, 90, 91, 92 ve 93 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

Evren yayınları 6.sınıf türkçe çalışma kitabı sayfa 87, 88, 90, 91, 92 ve 93 cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
 MEMLÜKLERDE
Bilim ve Sanat:  Memlûkler döneminde Türkçe,  Mısır ve  Suriye’de  yaygın bir dil haline gelmişti. Resmî yazışmalar Arapça olmakla birlikte, konuşma dili Türkçe  idi. Türkç bilmeyen   kişilerin   devle yönetimind yükselmes mümkü değildi.
Sayfa 87
Sayfa 88
Sayfa 90
Sayfa 91
Sayfa 92
Sayfa 93
 ___________________________________________________________
   Bu dönemde sultanlar adına Türkçe eserler yazıldığı gibi, diğer  dillerden de Türkçeye çeviriler yapılmıştır.  Memlûk Sultanı Kansu Gavri, Türkçe yazdığı şiirleriyle tanınırdı.

Memlûkler döneminde mimari çok gelişmişti. Bugün Kahire’de bulunan pek çok mimari eser, Memlûkler tarafından inşa edilmiştir. Memlûkler dönemine kadar mimari alanda İran etkisi egemen iken, Memlûklerle birlikte bu alanda Türk etkisi daha ağır basmış ve Mısır ile Suriye’de yapılan mimari eserlerde kendini göstermiştir. Memlûk mimarisinin en güzel örnekleri türbeler, camiler, medreseler, hastaneler, hamamlar, su kemerleri ve çeşmelerdir.

Bilime önem veren sultanlar ve devlet adamları, açtıkları  medreseler sayesinde bilimin gelişmesi için gayret göstermişlerdir.  Sultan  Baybars   kendi adıyla anılan camiyi ve Kahire’deki Zahiriye Medresesi’ni yaptırmıştır. Sultan Kalavun  ise Kahire de Moristan adıyla büyük bir külliye inşa ettirmiştir. Moristan’da; türbe, medrese, cami ve hastane gibi mimari eserler vardı. Sultan Hasan tarafından yaptırılan külliye de cami ve medreseden oluşuyordu.

Memlûklerden  kalma  diğer  önemli  eserler  arasında  Sultan  Berkuk   Türbesi  ve  Medresesi,  Sultan  Kayıtbay  Camii  ve  Medresesi   ile  Nasiriye Medresesi, Müeyyed Camisi ile Kahire,  Halep, Birecik Kaleleri sayılabilir. Memlûk mimarisinde  kullanılan taş, mermer  ve  tuğla  ile  çok  renkli  ve  hoş bir  görünüm kazanmıştır. Memlûkler, yaptıkları mimari yapıların dış  cephelerini kabartmalar ve oymalarla süslemişlerdir. Ahşap işleri genellikle sedef ve fildişi kakmalı ve geometrik bezemelidir.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner