Pazar

Evren yayınları 6.sınıf türkçe çalışma kitabı sayfa 80, 81, 82, 84, 85 ve 86 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

Evren yayınları 6.sınıf türkçe çalışma kitabı sayfa 80, 81, 82, 84, 85 ve 86 cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
 MEMLÜKLERDE
Dil:   Memlûk Devleti’nin resmi dili Arapça  idi. Sarayda ve orduda  ise  Türkçe
konuşulurdu. Halkın çoğu Arap olduğundan en çok konuşulan dil de Arapça idi.
Sayfa 80
Sayfa 81
Sayfa 82
Sayfa 84
Sayfa 85
Sayfa 86
 ___________________________________________________________

Ekonomi:     Memlûk  Devleti’nin  başlıca gelir  kaynakları tarım  ürünlerinden alınan öşür, cizye, emlak vergisi, ticaretten alınan vergiler ve gümrük gelirleri idi. Devlet  savaş zamanlarında ve  ekonomik  açıdan  zor  durumda  kaldığında halkın mallarına el koyabiliyor, bu  malları istediği fiyattan satın alabiliyordu. Devlet, elde ettiği gelirleri  askerlerin ve memurların maaşlarının ödenmesinde, ulaşım yollarının yapılması ve  onarılmasında, köprülerin  ve  su  kaynaklarının  yapılmasında, savaş giderlerinin karşılanması ile mimari eserlerin yapımında kullanırdı.

Memlûk  ekonomisinin  güçlü  olmasının nedeni  ticaretti.  Çünkü  ülke  toprakları Hindistan’dan Avrupa’ya uzanan Baharat Yolu üzerinde bulunuyordu. Avrupalı tüccarlar, doğu ülkeleri ile Hindistan’dan aldıkları malları Mısır üzerinden kara ve deniz yolu ile ülkelerine  götürüyorlardı.  Bu  mallar  içinde  devlete  gümrük  ödüyorlardı. Özellikle Trablusşam, İskenderiye, Şam, Yafa, Akka ve Kahire önemli ticaret merkezleri idi.
130
XI. yüzyıl sonlarında Avrupalıların Ümit Burnu yoluyla Hindistan’a  ulaşmaları Baharat Yolu’nun eski önemini kaybetmesine neden olmuştur. Böylece Mısır ve Suriye limanları eski canlılıklarını kaybetmiştir. Bunun sonucunda hazine büyük bir gelirden mahrum kalmış ve bu da Memlûk Devleti’nin yıkılmasında en büyük etkenlerden biri olmuştur. Ayrıca  Memlûklerde el sanatı da gelişmişti.  Memlûk halkı dokumacılık, demircilik, dericilik ve cam işçiliği ile silah yapımından da geçimini sağlarlardı.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner