Pazar

Meb yayınları 6.sınıf matematik çalışma kitabı sayfa 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120 ve 121 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1
Meb yayınları 6.sınıf matematik çalışma kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
 Ekstra Bilgi:
 Ebu Reyhanü’l   Birunî   (973 - 1051)
Harzem’de doğmuş olan Birunî, Gazne hükümdarı Sultan Mahmut’un  sarayında yaşamış, onunla Hindistan seferine çıkmıştır. Birunî; geometri, coğrafya, matematik, tarih, astronomi, fizik, felsefe ve eczacılık konularında pek çok eser yazmıştır. Birunî, bilimlerin  ilerlemesinin  önündeki  en  büyük  engelin  serbest  düşüncenin olmayışı olduğunu söyler. Çünkü insanların her biri farklı düşünür ve inanır. Onun için her bir insana kulak verilmesi gerektiğini belirtir. Enlem ve boylam dairelerini  tespit eden Birunî, Dünyanın Güneş etrafındaki dönüşünü bir yılda tamamladığından da bahsetmiştir. Kendinin  icat  ettiği  bir  aletle  1 maddenin  özgül  ağırlığını ölçmüştür. Ayrıca yeryüzünün çapını ölçmek için de incelemelerde bulunmuştur.

CEVAPLAR AŞAĞIDAKİ VİDEODA verilmiştir. Görüntü kalite ayarını en iyi seviyeye getirmek için çark sembolüne tıklayarak en yüksek p değerini seçip tam ekran yapmanız önerilir.

Birunî ünlü eseri Âsârü’l  - Bâkiye’de, Asyalı milletler hakkında bilgi vermekte, bayram günlerini anlatmakta ve astronomiden de bahsetmektedir. Hint Tarihi kitabında ise Hindistan’ın dini, bilimi ve coğrafyası hakkında geniş bilgiler vermektedir.

İbn-i Sinâ (980–1037)
Avrupa’da Avicenna diye tanınmış olan İbn-i Sinâ, Maveraünnehir’de doğmuştur. Felsefi konularda Farabî’nin etkisinde kalan İbn-i Sinâ; tıp, matematik, fizik, mantık, astronomi, ahlak, felsefe, botanik, zooloji ve  jeoloji konularında 200’den fazla eser meydana getirmiştir. Küçük yaşta Kur’anı ezberleyerek hafız olan İbn-i Sinâ, doktor ve bilim adamı olmasının yanı sıra seyyah ve siyaset adamı olarak da çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Maceralı bir hayat yaşayan İbn-i Sinâ’nın yazdığı El Kanun  fi’t-Tıp adlı eseri, Avrupa’da yıllarca ders kitabı olarak okutulmuş ve bu eser XVII. yüzyıla kadar bu alanda otorite sayılmıştır.

İbn-i Sinâ’nın tıp bilimine katkısını ana maddeler  halinde şöyle özetleyebiliriz:
Küçük ve büyük kan dolaşımını keşfetmiştir.
İdrardaki şekeri tespit etmiştir.
Kanın yapısı ve işlevleri ile ilgili çalışmalar yapmıştır.
Çiçek ve kızamık hastalıklarını tanıtmıştır.
İç  hastalıklarında  bedeni  parmakla  sertçe  yoklayarak  teşhis etm metodunu bulmuştur.
Ameliyat sırasında ağrıları hafişetmek için afyon ve çeşitli bitkilerden uyuşturucu ilaçlar yapmıştır.
Göz sistemini günümüzdekine yakın bir şekilde açıklamıştır.
Bağırsak kurtlarının varlığını ortaya çıkarmıştır.
Kemiklerin iltihaplanabileceğini söylemiş, menenjit hastalığını teşhis etmiştir.
İran humması adını verdiği şarbon hastalığını tanıtmıştır.
Damar içi şırınga ve buz torbasını kullanmıştır.
Ruh hastalıklarını sevgi, şefkat ve müzikle tedavi etme yöntemlerini geliştirmiştir.
El Kanun fit-Tıp adlı eserinde 780 çeşit ilaç ismine yer vermiştir.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner