Cumartesi

Meb yayınları 6.sınıf sosyal bilgiler çalışma kitabı sayfa 46, 47, 48, 49, 50 ve 51 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

Meb yayınları 6.sınıf sosyal bilgiler çalışma kitabı sayfa 46, 47, 48, 49, 50 ve 51 cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
 NEDEN NÜFUS POLITIKASI?
Günümüzde bütün  dünya  ülkelerinin en  çok  üzerinde  durduğu konulardan biri de  nüfustur Artan dünya nüfusu  bir yandan  sınırlı doğal kaynakları ketirken  diğer yandan  nüfus ve özellikleri ülkeler için önemli   olmaya devam  etmektedir.
Yirminci yüzyılın ortalarına kadar ülkeler, nüfusun  sayısal olarak fazlalığını güçlü olmak için gerekli ve yeterli bir faktör  olarak  görüyorlardı. Ancak  günümüzde nüfusun  sayısal fazlalığından  çok,  nitelikleri üzerinde durulmaktadır. 
Sayfa 46
Sayfa 47
Sayfa 48
Sayfa 49
Sayfa 50
Sayfa 51
  Nüfus miktarı ve özellikleri ile ülkelerin kalkınmaları arasında ilişki kurulmaktadır. Günümüzde ülkeler aşırı  nüfus  artışının  sorun  yaratması ve buna  karşı önlem  alınması gerektiğinden çeşitli nüfus  politikaları uygulamaktadır.  Bir yandan  aşırı nüfus  artışı çeşitli sorunlara  yol açarken  diğer taraftan  da nüfusun  çok az artması veya eksilmesi de ülkelerin varlığını ve geleceğini  tehdit etmektedir. Işte bu nedenlerle  nüfusun  belli bir oranda, sorun  yaratmadan artışını sağlamak hedeflenmektedir. Oysa bu her zaman  ve her ülke için o kadar kolay olmamaktadır.
Nüfus politikaları nüfusun  niteliğini (eğitim), niceliğini (sağlık ve doğurganlık) ve dağılımını (kır, şehir, dış ülke) etkileyen bilinçli uygulamalardır.
Dünyada  genel olarak uygulanan  üç çeşit nüfus politikası vardır.
1.  Nüfus artış  hızını azaltmaya  yönelik olarak uygulanan  nüfus politikası. Çin ve Hindistan  gibi ülke- lerde uygulanan  nüfus politikası.
2.  Nüfus artış  hızını yükseltmek  için uygulanan  nüfus politikası. Son zamanlarda nüfusu  hızla azalan Avrupa ülkelerinin uyguladığı nüfus politikası.
3.  Nüfusun  nitelik ve niceliğini iyileştirmek amacıyla uygulanan  nüfus politikası. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin (Türkiye gibi) nüfus politikası.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner