Cumartesi

MEB yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 10, 12, 16, 18, 23 ve 26 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

MEB yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 10, 12, 16, 18, 23 ve 26 cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
Batı Göktürk Devleti ( 582  659 )
Göktürklerin batı kısmını yöneten Tardu, 582 yılınd bağımsızlığını  ilan etti. Tardunun amacı Doğu Göktürk devletini de egemenliği altına almak. Batı sınırlarında başarılar kazanan Tardu, ülkesinin sınırlarını Kırım Yarımadası’na kadar genişletmeyi başardı. Bizans-Sasanî savaşları nedeniyle zayıf düşen Sasanîler üzerinde baskı kurdu. 
Sayfa 10
Sayfa 12
Sayfa 16
Sayfa 18
Sayfa 23
Sayfa 26
 ____________________________________________________________
Tardu 600 yılında Çin’e sefer düzenledi ama bu seferde Tardu’nun ordusu, Çinlilerin su kaynaklanı  zehirlemesi  nedeniyle  çok  büyük   kayıplar  verdi.  Bu  barısızlığı nedeniyle ülke içinde çeşitli ayaklanmalar çıktı ve sonunda Tardu 603 yılında öldü.
Tardunun ölümü sonrasında başa geçen Kağanlar, Çinin baskılarına karşı koyamadılar ve   karışıklıkları  önleyemediler.  Ancak  Batı  Göktürklerini  bu  zor  durumdan Tardu’nun torunu Tong Yabgu (618–630)  kurtardı. Tong Yabgu iç karışıklıkları önledi. Töleslerin ayaklanmalarını bastırdı. Sasanîler üzerine yaptığı seferden zaferle döndü, güneyde Kandehar’a kadar ilerledi. Bu devirde Çin ile dostane ilişkiler kuruldu. Fakat 630 yılında meydana gelen On-ok ve Karluk isyanları ile gelişen  olaylar, devletin çöküşünü hızlandırdı.
Tong Yabgu’nun amcası Sı-bi ( Se-pi) tarafından 630 yılında öldürülmesi üzerine On-ok ve Tölesler ayaklandılar. Bu karışıkğı fırsat bilen Çin, Batı Göktürklerini egemenliği altına aldı. Ancak Batı Göktürklerinin tamamen Çin egemenliği altına girmesi 659 yılında olmuştur.
Türklerin Çin hâkimiyetindeki karanlık yılları 630 yılında başladı ve yaklaşık elli yıl kadar sür. Çinin Türkleri Çinliltirme politikaları boşa çık. Türkler geleneklerine bağlı kaldılar. Türklerin bağımsızlık özlemleri  ufak çapta baş kaldırmalara neden olduysa da, bu hareketlerin en önemlisi r-şad ayaklanması olmuştur. 639 yılında r-şad, 39 arkadaşı ile Çin sarayına düzenlediği baskında yüzlerce Çinli muhafızla mücadele etti. r-şad’ın amacı Çin imparatorunu yakalamak, Çinle pazarlık yapmak, Çin sarayını ele geçirmek ve başkente hâkim olmaktı. Ancak düzenlenen baskın başarılı olama.  Üzerlerine gönderilen Çin ordusuyla kahramanca savaşan Kür-şad ve arkadaşları sonunda yakalanarak öldürüldüler. Kür-şad ve arkadaşlarının bu kahramanca davranışla, Türk topluluklarını harekete geçirmiş, bağımsızlıklarını kazanmada lokomotif görevi görmüştür.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner