Çarşamba

Meb yayınları 7.sınıf matematik ders kitabı sayfa 203, 205, 206 ve 207 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

Meb yayınları 7.sınıf matematik ders kitabı sayfa 203, 205, 206 ve 207 cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Sayfa 203
Sayfa 205
Sayfa 206
Sayfa 207
 ____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:
 TÜRKİYE’NİN DAĞLARI
Türkiye’deki dağların çoğu Tersiyer’de meydana gelen Alp kıvrımları sonucunda oluşmuştur. Paleozoikten Tersiyer’in başlarına kadar var olan Tethys (Tetis) Denizi (Akdeniz’in bulunduğu çevre) çukurlarında biriken tortullar, Pangaea kara kütlesinden ayrılan Lavrasya ve Gondvana kütlelerinin sıkıştırması sonucu kıvrılarak yükselmiş ve Alp dağ kıvrımlarını oluşturmuştur.


Tersiyer’in ortalarında Anadolu’da meydana gelen yükselme ile Egeit karasında (Ege Denizi’nin olduğu yer) meydana gelen alçalma sonucu Ege Bölgesi’ndeki tabakalar  kıvrılamayarak kırılmaya uğramıştır. Bu  kırılma sonucu  Gediz,  Küçük Menderes ve Büyük Menderes ırmaklarının aktığı grabenler ile bu grabenleri birbirinden ayıran Bozdağlar ve Aydın dağları gibi horstlar meydana gelmiştir. Ayrıca yeraltındaki magmanın çıktığı yerlerde biriken lavlar Ağrı ve Erciyes gibi volkanik dağları oluşturmuştur
Volkanik dağlar, yerin derinliklerinde ergimiş hâlde bulunan magmanın yer kabuğundaki çatlak ve kırık hatlarından yeryüzüne çıkarak soğuması sonucu oluşmuş- tur. Türkiye’deki volkan dağlarının çoğu oluşum bakımından gençtir.
Volkan  konilerinin  şekilleri ve  yükseltileri  çıkan lâvların akışkanlığına göre değişir. Akışkanlığı yüksek olan lâvlar geniş alanlara yayılır. Böyle oluşan volkanların şekli yayvandır ve yükseltisi azdır. Örneğin, Anadolu’nun güneydoğusunda yer alan Karacadağ böyle bir volkandır. Lâvlar çok akıcı değil ise volkanın şekli koni gibidir. Örneğin, Anadolu’nun kesiminde yer alan Erciyes Dağı koni şeklindedir.


Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner