Cuma

Meb yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 60, 61, 62, 63, 64 ve 66 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

Meb yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 60, 61, 62, 63, 64 ve 66 cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
İtalya ve Almanya Siyasi Birliklerinin Kurulması ve Avrupa’d Bloklaşma
İtalya Siyasi Birliğinin Kurulması:
Viyana Kongresi, İtalya’yı yedi hükümete ayırmıştı. Piyemonte bunlar içerisinde en kuvvetlisi idi. Ülkenin bir kısmı Avusturya’nın işgali altındaydı. Fransız ihtilaliyle birlikte İtalya’da milliyet ve hürriyet fikirleri yayılmaya başlamıştı. İtalyan aydınları ülkede birliği kurmak ve yabancı işgalinden kurtulmak için Carbonera (Karbonarya) adlı bir cemiyetin etrafında birleşerek çalışmalara başladılar.
Sayfa 60
Sayfa 61
Sayfa 62
Sayfa 63
Sayfa 64
Sayfa 66
 ____________________________________________________________
 Fakat başarılı olamadılar.
Avusturya’nın ülkeden çıkarılması için bir dış devletin yardımına ihtiyaç vardı. Bu amaçla Kırım Savaşı’na katılan Piyemonte Fransa’nın desteğini almayı başardı. 1859 yılında yapılan savaşta Avusturyalılar mağlup edildi. Bu zafer İtalyan siyasi birliğine giden yolu açtı.
İtalyan birliği 1870’de gerçekleşti. Roma, yeni kurulan devletin başkenti oldu.
İtalya siyasi birliğini kurduktan sonra sömürgecilik hareketlerine başladı. Papalık siyasi gücünü kaybetti. Yalnız dinî nüfuzu kaldı.

Alman  Siyasi  Bi rliğinin  Kurulması:  Viyana  Kongresi’nde  bir   Germanya Federasyonunun  kurulmasın karar  verilmişti.   B federesyon,  Avusturya’nın başkanlığında toplanan bir meclis tarafından yönetilecekti. Prusya bu federasyonun dışında kalacaktı. Bu yüzden  Prusya ile Avusturya birbirlerine rakip hale geldiler. Prusya Alman birliğine hazırlık olmak üzere, Alman şehir devletleriyle gümrük birliği kurdu. Ancak Avusturya bu birliğin dışında bırakıldı. Böylece Alman birliği için önem- li bir adım atılmış oldu. Alman birliğinin kurulmasında Prusya başbakanlığına getirilen Bismark’ın büyük katkıları olmuştur. Alman Birliği’nin kurulması Fransa ile yapılan savaşlar sonunda gerçekleşmiştir.
Fransa’nın Sedan’da kesin bir mağlubiyete uğratılması neticesinde Alman birliği kuruldu (1871). Prusya kralı I. Wilhelm, Alman imparatoru oldu.


Avrupa’da  Bloklaşma: Alman birliğinin kurulması Avrupa dengesinde önemli değişikliklere sebep oldu. Almanya, Fransa’nın kendinden intikam alacağından endişe ederek, onu uluslararası siyasi  alanda yalnız bırakmanın yollarını aradı. Almanya Fransa’ya karşı  yalnız  kalmamak için 1872 yılında Rusya ve Avusturya ile üçlü
İmparatorlar Birliğini kurdu. Bu birlik 1878 Berlin Kongresi’ne kadar  devam etti. Berlin’de  Rusya,  Almanyadan  beklediği  desteği  bulamanca  birlikten  ayldı. Almanya da Rusya’nın yerine, Fransa ile arası açık olan İtalya’yı alarak Üçlü İttifak’ı kurdu (1882).

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner