Çarşamba

Özgün yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 128, 129, 132, 133 ve 134 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

Özgün yayınları 7.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 128, 129, 132, 133 ve 134 cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
Haçlı Seferlerinin Sonuçları:
Haçlı  seferler çok  önemli  sonuçla doğurdu.  Müslüman  ve   Hristiyanlardayüzbinlerce kişi öldüAnadolu, Suriye ve Filistin’in birçok yeri harap oldu. Anadolu Türk birliğinin kurulması gecikti. Türklerin Batıya doğru ilerleyişi durdu. İstanbul’un fethi gecikti.
Bizans Anadolu’yu geri almak için haçlıları kışkırtmıştı.
Sayfa 128
Sayfa 129
Sayfa 132
Sayfa 133
Sayfa 134
 ____________________________________________________________
 Bunda  kısmen başarı sağladıysa da savaştan Bizans da zarar gördü. Sonuçta Bizans Devletinin ömrü uzadı.
Seferlere katılan binlerce senyör ve şövalyelerin çoğu öldü.
Avrupalılar, doğudaki ilmi ve teknik seviyenin üstünlüğünü anladılar. O zamana kadar  Avrupa’da  bilinmeyen  pusula,  kağıt,   matbaa,  barut  Avrupa’ya  götürüldü. Avrupa’da kültür hayatı canlanmaya başladı. Avrupa’da Skolastik düşünce zayışadı. Özellikle barutun ateşli silahlarda kullanılmasından sonra Merkezi Krallıkların gücü iyice arttı. Böylece feodal rejim zayışamaya başladı. Avrupa’da din adamlarına ve kiliseye duyulan güven azaldı. Papa ve kilise zayışarken, kral ve imparatorların gücü arttı.
Haçlı Seferleri Avrupa için ekonomik bakımdan kazançlı oldu. Avrupa’da gemi yapımcılığı gelişti. Deniz ticareti canlandı. Cenova, Venedik, Marsilya gibi Akdeniz limanlarının önemi arttı. Zenginlik anlayışı toprak sahibi olmak düşüncesinden, değerli madenlere sahip olma şekline dönüştü ve ticaret yaparak bu değeri kazananlar yeni bir zümre  oluşturdular. Bu zümre Burjuvazi diye adlandırılır. Burjuva sınıfı  giderek güçlendi. Papaların ve kralların seferlere mali destek sağlamak için İtalyan bankerlerine başvurmaları ise bankacılığı geliştirdi.

Hristiyanlarla, Müslümanlar birbirlerini daha yakından tanıdılar.  Karşılıklı  bir hoşgörü ortamı doğdu. Haçlı seferleri coğrafi keşişer, reform ve Rönesans hareketlerine zemin hazırlamıştır.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner