Perşembe

Pasifik yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 101, 102, 103, 104, 106 ve 107 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

Pasifik yayınları 8.sınıf ingilizce ders kitabı sayfa 101, 102, 103, 104, 106 ve 107 cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
İkinci Balkan Savaşı: Londra Antlaşmasına göre Bulgaristan, diğer devletlerden daha çok toprak elde etmişti. Bundan memnun olmaya Sırbistan ve Yunanistan Bulgaristana karşı birleşti. Bulgaristan’ın Sırbistana saldırmasıyla ikinci Balkan Savaşı bladı (1913). Yunanistan, rbistanın yanında savaşa kal. 
Sayfa 101
Sayfa 102
Sayfa 103
Sayfa 104
Sayfa 106
Sayfa 107
 ____________________________________________________________
Bu durumdan yararlanmak isteyen Romanya, Bulgaristandan toprak almak amacıyla savaşa katıldı.
Balkan devletleri arasındaki bu çatışmadan yararlanan Osmanlı  Devleti Midye- Enez çizgini geçerek Edirne ve Kırklareli’yi geri aldı.
Bulgaristan yapğı savaşlarda yenildi. İkinci Balkan Savaşı sonunda Balkan devletleri arasında Bükreş Antlaşması yapıldı (1913). Bu antlaşma ile Osmanlı Devleti’nden alınan toprakları, Balkan devletleri aralarında paylaştı.
Osman Devleti  Bulgaristan’la  İstanbul  Antlaşması’nı   imzaladı   (1913).  Bu antlaşmaya göre  iki devlet arasında Meriç Nehri sınır kabul edildi. Edirne, Kırklareli ve Dimetoka Osmanlılarda kaldı. Kavala ve Dedeağaç Bulgaristan’a bırakıldı. Osmanlı Devleti ile Yunanistan arasında ise Atina Antlaşması imzalandı (1913). Bu antlaşmaya göre Selanik ve  Girit’in Yunanistan’a ait olduğu kabul edildi. Yunanistan’da kalan Türklerin durumunda yeni düzenlemeler yapılması kararlaştırıldı.
Sırbistan ile Osmanlı Devleti arasında ortak sınır olmadığı için 1914te yapılan
İstanbul Antlaşması ile sadece Sırbistan’da kalan Türklerin durumu belirlendi.
Ege  Adalarının  geleceği  ile  ilgili  karar  Avrupa  devletlerine   bırakılmıştı. Bu devletler, Bozcaada ve İmroz Gökçeada dışındaki  adaları Yunanlılara verme kararı aldılar. Osmanlı Devleti bu kararı kabul  etmedi. Yunanlıların bu adaları ellerinde bulundurdukları günlerde Birinci Dünya Savaşı başladığından bir şey yapılamadı.
Balkan  Savaşında orduların  iyi  yönetilmemesi,  azınlıkların   ihaneti orduda particilik ve ikiliğin bulunması, yenilginin başlıca sebeplerindendir. Balkan savaşları, Osmanlı Devleti’nin Balkan  devletlerini bile yenemeyecek kadar güçsüz olduğunu gösterdi. Bu savaş  sonunda Ege Denizi ve Balkanlarda Osmanlı varlığı sona erdi.

Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner