Cuma

Bilgetürk yayınları 7.sınıf ingilizce çalışma kitabı sayfa 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 ve 21 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1

 Ekstra Bilgi:
Zıtlıklar Kenti: Bombay
 Hindistanın kuzeybatı kıyısında kıyısında yedi ada üzerinde kurulmuş olan Bombay, dünyanın en kalabalık kentlerinden  biridir. Bombay’ın  nüfusu,  2003  yılında yapılan sayımlara göre  yaklaşık 17 milyondur.  

2015’te  bu sayının yaklaşık 26 milyon olması beklenmektedir. Ülkenin diğer kentlerine gör yaşam standartlarının daha  yüksek olması, buraya  çok sayıda insanın ç  etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle  kent, farklı toplulukların ve kültürlerin çeşitliliğini yansıtır.


Bombay,  1940  yılından beri sürekli büyümekte ve hızlı  büyüyen  tüm  kentlerde  olduğu  gibi bir- takım sorunları da  içinde  barındırmaktadır. Aşırı  nüfus  artışı  ve yoksulluk en  önemli  sorunlardan biridir Kentte  yoğun  bir konut  sıkıntısı  yaşanmakta  ve aşırı  nüfus  artışını  önlemek  amacıyla yeni sanayi ve ticaret merkezlerinin kurulmasına izin verilmemektedir.


Zıtlıkları bir arada  barındıran Bombay,  bir yandan  evsiz insanlarla  dolup  taşarken  bir yandan  da dünyanın en  pahalı evlerine sahiptir.  Hızlı  sanayileşmeye  bağlı olarak  kentin  çeşitli bölümlerinde gecekondu semtleri bulunmaktadır. Bombay’ın yaşam alanlarının pek çoğunda  hayvansal yakıt kul- lanılırken Hindistan’ın nükleer reaktörleri de burada  bulunmaktadır.

Bombay’da ulaşım sistemi yeterli değildir. Trenler ve belediye otobüsleri başlıca ulaşım araçlarıdır. Uluslararası iki havaalanı ve özellikle Bombay Limanı, Hindistan’ın dış ticaretinde  çok önemli bir yere sahiptir.

 Bombay,  ülkenin en önemli ticaret, finans, kültür ve eğlence  merkezidir. Kentte çok sayıda müze, kütüphane, tiyatro,  sinema,  kültür  ve sanat  merkezi  bulunmaktadır.  Ayrıca  Bombay,  “Bollywood” olarak adlandırılan Hint sinema  sanayisinin de merkezidir. Kent, bunun  yanı sıra çıkarılan çok sayıda gazete,   televizyon ve kurulan radyo istasyonuyla  da önemli bir medya  merkezidir.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

1 yorum :

  1. Saolun hocam Banı ödevlerinm yanlış çıkıyodu bu sayede yanlışımı düzeltiyorum Tekrar Teşekkürler :D

    YanıtlaSil

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner