Pazartesi

8.SINIF EKOYAY YAYINLARI VATANDAŞLIK VE DEMOKRASİ EĞİTİMİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Sponsorlu Bağlantılar 1

Ekoyay yayınları 8.sınıf vatandaşlık ve demokrasi eğitimi ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir. 
Ekstra Bilgi:
İBADET TEMİZLİK İLİŞKİSİ
İslam  dininde  temizlik,  ibadetin  ön  şartıdır. Her  Müslüman’ca  bilinen  temel ibadetlerimiz ( namaz, oruç, hac ve zekat) ile temizlik arasındaki ilişkiyi inceleyelim.

Namaz ibadetini yerine getirmek için insanın gerekiyorsa bütün vücudunu yıkaması, değilse namaz abdesti alarak temizlenmesi gerekir. Bunun yanında temiz bir elbiseyle ve temiz bir mekanda namaz kılınabilir. Bu şekilde maddi temizliğe uyarak ve kalbini kötü düşüncelerden koruyarak  kılınan namaz insanı günahlarından da temizler.
Bu hususta  Peygamberimiz  Hz.  Muhammed  (s.a.v.)  bir  hadisinde  müminlere    Sizin evinizin önünden  bir nehir geçse ve o nehirde günde beş kez yıkansanız üzerinizde  hiç kir kalır  ? İşte suyun kiri temizlemesi gibi günde beş kez kılınan namazda sizin günahlarınızı  temizler”  (Sahîh-i Buhârî, Mevakıt 6) buyurarak ibadet, temizlik ilişkisini vurgulamıştır.  Yine  Kur'an-ı Kerim’de de “...  sizi her  türlü   kötülükten alıkor...”  (Ankebut  suresi,  45.  ayet)  buyurularak,  namazın insanı manevî  olarak temizlediği  vurgulanmaktadır.    Oruç  ibadetini  yerine  getirirken  insan,  bedeninin yanında nefsiyle de oruç tutmalı her türlü kötü duygu ve düşünceden uzak durmaya çalışmalıdır. Hac ibadeti Müslümanların kutsal mekânları olan Kâbe ve Arafat’ da gerçekleştirilen bir ibadettir. Burada dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar aynı şekilde dua ederek bağışlanmayı dilerler. Bu mekanlarda yapılan dua ve tövbelerin kabul derecesi daha yüksektir. Onun  için hacılar burada içtenlikle tövbe etmeye çalışırlar. Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.)’in “Günahlarından tövbe eden hiç günah işlememiş gibi olur” ( İbn-i  Mace,  s250)  özünün  gereği  bu  ibadetten  bütün  günahlarından temizlenmiş olmayı Allah (c.c.)’tan umarlar. Zekât ibadeti de bir nevi temizliktir. Ancak bu, bedeni yada manevî  temizlikten ziyade sahip olunan zenginliğin ve malın temizliğidir. İnsanın bir yıl boyunca kazanmış olduğu mallarına bilmeden karışmış haramların temizlenmesi demektir.
Görüldüğü  gibi  İslam’da  ibadetlerle  temizlik  arasında  ayrılmaz  bir  ilişki söz konusudur. Temizlik ibadetin öncesinde olabildiği gibi ibadetin bizzat kendisi de insanı temizlemeye yöneliktir.
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

1 yorum :

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner