Perşembe

Yıldırım yayınları 5.sınıf ingilizce çalışma kitabı sayfa 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ve 24 cevapları

Sponsorlu Bağlantılar 1
Ekstra Bilgi:
Kur’an’ın ilk emri “Oku! dur.
Kur’an-ı Kerim’de ilim kelimesi 105 yerde geçer. Bu kelimenin türevleri ile birlikte bu sa 859u bulur. Ayrıca pek çok yerde akıl, fikir, zikir gibi kelimeler geçer.
İslamda ilim terimi bilgi kelimesini karşılamak için kullanıldığı gibi, herhangi bir bilgi
şubesini de kapsar. Bütün bilgi dalları ve ilim faaliyetleri eğitim hakkının karşılanmasına yöneliktir. Ayrıca Sevgili peygamberimizin hicretten sonra ilk işinin, mescidle beraber bir okul açması ve Bedir Savaşı esirlerini, 10  okuma-yazma bilmeyen müslümana okuma-yazma öğretmesi karşılığında serbest bırakması, eğitimin ve eğitim hakkının kullanılmasının önemine işaret eder.

Düşünce  Özgürlüğü
Düşünce özgürlüğü ilk planda çok önemli değilmiş gibi görünse de, aslında insa ansan  yapan  en  önemli  özelliklerdendir.  İnsan   düşünerek pek  çok  şeyi başarmıştır. Felsefe, kültür, bilim ve sanat hep düşünce sayesinde gelişmiştir. Düşünce özgürlüğü, insanın kişisel ve  toplumsal yaşama ilişkin sorulara çözümler üretmesi, kendisinde  bi kanaat  oluşturması bulduğu  çözüm  ve  kanaatleri  başkalarına iletebilmesi  özgürlüğüdür.  Düşünce özgürlüğü  sayesinde  insan dilediği   konuda serbestçedüşünebilmelidir.  şünce  oluşturabilmek  için  gerekli  kaynak  ve  bilgileri edinebilmelidir. Düşünce ve kanaatlerini tek başına ya da toplu olarak açıklayabilmelidir.  Düşünce ve kanaatlerini savunabilmeli, başkalarına iletebilmeli ve yaşayabilmelidir. Ayrıca düşünce ve kanaatlerinden dolayı kınanmaması ve cezalandırılmaması gerekir.
  
Tepkiler:
Sponsorlu Bağlantılar

0 yorum :

Yorum Gönder

Sponsorlu Bağlantılar 2
banner